Ar įmanoma pralenkti akcijų rinką?

Dauguma žmonių investuoja į aktyviai valdomus investicinius fondus. Kiekvienas iš tų fondų stengiasi pasiūlyti savo klientams grąžą, geresnę nei kitų panašių fondų. Ar jie tą gali pasiekti? Skaičiai kalba ką kita: per metus 60% aktyviai valdomų investicinių fondų atsilieka nuo rinkos vidurkio, per 10 metų – 70%, per 20 metų – apie 80%.

Ir tie fondai, kurie aplenkia rinką, paprastai būna kaskart kiti. Kitaip sakant, praeities sėkmė iš tikrųjų nėra ateities sėkmės rodiklis. Netgi Morningstar, žymiausio fondų palyginimo puslapio, tyrimų vadovas sako, kad Morningstar reitingai nelemia fondų rezultatų ateityje, taigi neturi prasmės sprendžiant, kur investuoti.

Dar daugiau – per ilgą laiką labai mažai fondų, kurie aplenkia rinką, aplenkia ją bent vienu procentu, tuo tarpu tie, kurie jos nepralenkia, atsilieka bent dvigubai.

Finansų sritis pritraukia pačius geriausius ir talentingiausius žmones, o jie turi geriausius ir greičiausius duomenis. Anksčiau dauguma akcijų pirkėjų JAV būdavo paprasti žmonės. Dabar gi daugiau nei 95% jų yra instituciniai investuotojai, pensijų fondai ir panašiai.

2012 metais birtų žurnalas The Observer suorganizavo varžybas tarp investavimo profesionalų, vaikų, studentų ir katino Orlando. Visiems buvo duoti virtualūs 5000 svarų sterlingų ir liepta pasirinkti akcijas iš britų akcijų indekso. (Katinas rinkosi akcijas mėtydamas žaislinę pelę ant įmonių sąrašo.) Po metų: vaikų portfelis nukrito -3,2%, profesionalų užaugo +3,5%, Orlando – +10,8, o tuo tarpu britų akcijų rinkos indeksas užaugo 13,6%. Rezultatai kalba patys už save.

Interesų konfliktai

Dauguma investicijų kompanijų nesuinteresuotos pinigų prieaugiu. Jos suinteresuotos kuo didesniu turimu turtu, nes nuo to skaičiuojamas atlygis kompanijai (einamasis mokestis nuo turto). Dėl to nemažai kompanijų steigia daugybę fondų, kurių daliai atsitiktinai pasiseka, ir bingo – yra ką reklamuoti ir į kur pritraukinėti pinigus.

Dar reikia saugotis „agency conflict“. Kiekviena investicinių paslaugų kompanija ar brokeris turi du suinteresuotų asmenų tipus, kuriems reikia atsiskaityti: savo fondų klientus, ir savo savininkus. Kiekvienos kompanijos tikslas yra gauti kuo daugiau pelno savo akcininkams – o tą kompanija gali pasiekti tik savo klientų sąskaita. Praktikoje kompanijų svarbiausias tikslas yra gauti kuo daugiau pinigų, kurie teks vadovybei ir akcininkams.

Pavyzdys – pensijų fondai Lietuvoje. Nemažai iš jų investuoja į savo kompanijų grupės valdomus investicinius fondus, šitaip apmokestindami pensijų turtą dukart. Kai kurios kompanijos sugeba apmokestinti netgi triskart, investuodamos į savo valdomus fondų fondus!

Mokesčiai

Deja, fondų valdytojai visi negali kartu pralenkti rinkos. Jie visi kartu ir yra rinka – ir visumoje uždirba rinkos vidurkį. Tačiau tik iki mokesčių. Ji atsilieka nuo rinkos vidurkio per mokesčių dydį – einamieji metiniai mokesčiai, prekybos komisiniai mokesčiai, audito, saugojimo mokesčiai, valiutos konvertavimo mokesčiai ir kiti. Dauguma fondų taiko ir pirkimo ir pardavimo mokesčius, o kai kurie – dar ir sėkmės mokestį.

Lietuvoje akcijų fondai dažniausiai ima 1,5%–3% metinį mokestį. Tuo tarp JAV akcijų indekso S&P 500 vidutinis metinis prieaugis per 40 metų yra apie 9%. O metiniai mokesčiai imami ir kilimo, ir kritimo metu. Nenuostabu, kad jie turi milžinišką įtaką investicijų rezultatams.

Paprasti investuotojai tuo tarpu uždirba dar mažiau. Taip yra iš dalies dėl pirkimo ir pardavimo mokesčių, bet daugiausiai dėl to, kad investuotojai perka tada, kai akcijos kyla – jos jau yra pabrangusios, ir parduoda, kai jos krenta.

Viena investicijų kompanijų istorija pasakoja juoką, kai jaunas brokeris paklausė seno, kokia jo sėkmės paslaptis. Jis atsako: „Paprasta: per metų metus aš po truputį perkėlinėjau kliento turtą sau“. Ir čia ne juokas – jeigu brokerio klientas pradėjo su $1000, o brokeris kasmet sau pasiimdavo 3% nuo kliento pinigų, ir abu jie investavo į JAV akcijų indeksą (S&P 500) su 0,20% metiniu mokesčiu, tai po 40 metų brokerio turtas viršys kliento turtą daugiau nei du kartus!

Pasyvus investavimas

Jeigu rinkos negali aplenkti, gali nuo jos neatsilikti – investuodamas į pasyviai valdomus indekso fondus, kurie perka pačią rinką. Kitaip sakant, nusiperki geriausios investicijų valdymo komandos pagalbą. Tai ir pensijų fondų valdytojai, ir Warrenas Buffetas, visi fondų valdytojai profesionalai, brokeriai pas Goldman Sachs, Merrill Lynch, Morgan Stanley, UBS ir Deutsche Bank. Jų visų analizės ir darbo rezultatas ir yra rinka. Kiekvienas fondų valdytojas pavydėtų tokios svajonių komandos!

Žinoma, profesionalai irgi klysta, kaip matėm per dot-com burbulą, arba 2008 metais. Bet jeigu jų visuma klysta, argi gali tikėtis, kad tavo pasirinkto fondo valdytojas neklys? Klys, taip pat ir dėl bandos instinkto, ir nenoro rodyti prastesnius nei kitų fondų rezultatus.

Jie paprastai turi ypač mažus metinius mokesčius – 0,06%–0,40%. Jeigu girdėjai terminą ETF (Exchange Traded Funds) – tai dažniausiai ir būna pasyviai valdomi indeksų fondai, tiksliau jų rūšis, kuriuos galima nusipirkti akcijų biržoje kaip akcijas, vietoj to, kad pirktum tiesiai iš pardavėjo ar kokio kito tarpininko.

Warrenas Buffetas, laikomas vienu geriausių investuotojų, per ilgą laiką kasmet apytiksliai dvigubai aplenkė JAV rinką. Tačiau jis nėra paprastas investuotojas – jis ne tik perka kompanijas, bet ir jas valdo. Ir jis rekomenduoja investuoti į indekso fondus. Tą patį parekomendavo ir savo žmonai, kai jo paties jau nebebus šiame pasauly.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.